Koru Beldesi

 

Koru Beldesi
Koru
Yalova, Çınarcık, Koru Beldesi
Çiçek Cenneti…

Koru Beldesi Yalova merkezine 13 km. Çınarcık ilçe merkezine 6. km. Armutlu'ya ise 41 km. uzaklıktadır. 1994 yılında Belediye olan beldenin nüfusu 4000 kişidir.
 
Koru Beldesi
Koruya hayat veren Doğandere dağlardan inip denize ulaşır. Yalova’ya 13km uzaklıkta olan Koru beldemiz ova ve hafif engebeli bir arazi yapısına sahip denizi ve plajı ile şirin bir sahil beldesidir küçük ovanın tamamı birinci sınıf bir tarım arazisidir. Samanlı dağlarından uzanıp Küçük ovayı baştan aşağıya geçerek denize ulaşan Doğan dere beldeye bir başka güzellik bir başka renk katar. Tarımsal sulamada kullanılan doğan dere beldenin tek akarsuyudur.
 
Koru Beldesi
Koru 1994 yılında belediyelik olduktan sonra yerleşmede yatırım projeleri hazırlanmaya başlanmıştır. Karayolları genel müdürlüğünce Yalova - Armutlu sahil yolu bağlantısını sağlayacak ulaşım arteri için çalışmalar sürmektedir.
 
Koru Beldesi
18 Haziran 1992 tarih ve 92/40349 sayılı kararname ile Koru ismiyle belediye kurulması onaylanmıştır. 27 Mart 1994 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi sonucunda Koru Belediyesi kurulmuştur.1994 – 1997 yılları arasında Koru Belediye Başkanlığı görevini Mustafa TANRIKULU, 1997 – 1999, 1999 – 2009 döneminde ise Recep BAŞKAN yapmıştır.
 
Koru Beldesi
Koru'ya ulaşımı, Yalova deniz otobüsleriyle yada yaz aylarında Çınarcık'tan yapılan deniz seferleriyle sağlamak mümkündür. Kış aylarında Çınarcık'a turyol seferleri de vardır.
 
Koru Beldesi
Koru beldesi geniş orman arazilerinin meyve dolu ağaçların ve rengarenk çiçeklerin süslediği tam bir doğa harikasıdır. Seracılık belde halkının en önemli geçim kaynağını oluştururken zeytin yetiştiriciliği bamya ve bezelye gibi tarla bitkilerinin yetiştirimi de yaygındır. Kesme çiçekçiliğin cenneti olan koru beldesi yazlık turizmin son derece hareketli olduğu bir köşemizdir.
 
Koru Beldesi
Koru beldesinin yerleşimi, 1999 yılında ki depremden sonra yapılan deprem konutlarıyla, genişlemiştir.. Yerleşmenin kış nüfusu 5000 iken yaz nüfusu 20.000 - 25.000 kişi olmaktadır.
 
Koru Beldesi
Beldede, Koru İlköğretim ve Gülkent İlköğretim adında, iki İlköğretim Okulu vardır. Gülkent İlköğretim Okulu 550 öğrenci ve 29 Öğretmen, Koru İlköğretim Okulu ise Yaklaşık 700 öğrenci ve 30 öğretmen kadrosu ile hizmet vermektedir.
 
Koru Tarihi
Koru beldesinin tarihi, Bizans imparatorluğu dönemine kadar uzanır. Beldeye o tarihte Rumca güzel orman anlamına gelen KURİ ismi verilmiştir. Tarihi bakımından çok eski bir köy olduğu bulunan malzemelerden anlaşılmaktadır. Köyde bir kilise olduğu bilinmekle birlikte bugün yapının yol altında kalması nedeniyle incelemek mümkün olmamaktadır. Fakat köyde çeşitli sütun başlıkları yazıtlı taşlar bulunmaktadır. Bizans imparatorluğu döneminde, kraliçenin annesi Eudoksia’nın sarayı Deveboynu mevkiinde liman bölgesinde olması nedeniyle, iki liman alanı ve şimdiki belde merkezi yerleşim alanı olarak seçilmiştir. 1924 yılına kadar belde nüfusunun tamamını yerleşik Rum nüfusu oluşturmakta idi. 1924 yılında mevcut Rum nüfus ile Yunanistan‘ın Selanik ili Drama ilçesinde yaşayan Türk nüfus arasında yapılan mübadele neticesinde belde nüfusunun tamamı Türk’lerden oluşmaktadır. Belde Türk nüfusun yerleşmesi ile Kuri yerine Koru adını almıştır.
 
TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life