ÇINARCIK BELEDİYESİ İHALESİNE KOOPERATİF İTİRAZI…

 

ÇINARCIK BELEDİYESİ İHALESİNE KOOPERATİF İTİRAZI…
Kısa bir süredir Çınarcık Belediyesi tarafından yapılacağı duyurulan şehir içi minibüs ihalesine Çınarcık taşımacılık kooperatifleri tarafından itiraz edildi. Konuyla ilgili oluşabilecek mağduriyetleri ve şikayetlerini dile getiren Çınarcık Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Şakir AYKANAT ``Çınarcık Belediyesince 16 EKİM 2018 tarihinde yapılacak olan ihale usulsüzdür ve iptalini istiyoruz. Bu haksız durum ile ilgili idari mahkemeye yürütmenin durdurulması davası açtık. Bu durum halkımız tarafından bilinsin ve ihaleye girecek vatandaşlar bu konudan bilgi sahibi olup mağdur olmasınlar diye basın açıklaması yapmak istedik. Çınarcık Belediyesi ihale edilen minibüslerden alınacak bedeller ile diğer borçlarını ödeyecektir. İhaleye giren kişiler yatırdıkları paraları geri almak için davalar açmak zorunda kalacak ve ihale bedellerini belki seneler sonra ancak geri alabileceklerdir `` diye konuştu.
Çınarcık Taksi Kooperatif Başkanı TANER YILMAZ, `` Koru Belediyesince 17 Ekim 2018 tarihinde 6 adet ticari taksi plakası, Teşvikiye Belediyesince 10 Ekim 2018 tarihinde 6 adet ticari taksi plakası ve Çınarcık Belediyesince 16 Ekim 2018 tarihinde 20 adet şehir içi toplu ulaşım aracı ihalesi yapılacak olup bu ihaleler usulsüzdür. Her üç Belediyece ihalelere ilişkin meclis ve encümen kararları iptal davası açmayalım diye son güne bırakılmıştır. Ancak avukatlarımız aracılığıyla her üç ihaleye de bursa 3. İdare mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davamız açılmıştır. Mahkemece yürütmenin durdurulması çok kuvvetli ihtimaldir. İhtiyaç olmadan ve yeterli araştırma yapılmadan toplu taşıma aracı ihalesi yapılması genelde iptal edilmektedir. Nitekim Çınarcık Belediyesince karar altına alınan 20 adet minibüs ihalesi Bursa 1. İdare mahkemesince 19.07.2018 tarihinde iptal edilmiştir. Ancak iki ay önce mahkeme kararı ile iptal edilen aynı ihaleye, Çınarcık Belediyesi yargı kararını hiçe sayarak yeterli araştırma yapmadan ve ihtiyaç olmadığı halde yeniden çıkmıştır.
Ayrıca Çınarcık Belediyesi 2017 sonlarında 15 adet ticari taksi plakası ihale etmiş ve bizlerden 7-8 milyon tl civarında para almıştır. O zamanki ihale şartlarında “şehir içinde 20 adet minibüs” bulunmamaktadır. Madem minibüs ihtiyacı vardı o zaman önce minibüs ihalesi yapılıp daha sonra gerekli ihtiyaca göre taksi ihalesine çıkılmalıydı. Çınarcık İlçesi bu kadar minibüs ve taksiye ihtiyaç duymamaktadır. Bizler 20 adet minibüsün 6 km uzunluğundaki Çınarcık ilçesinde ihale edileceğini bilseydik, kişi başı 500.000tl toplamda da 7-8 milyon tl parayı Çınarcık Belediyesine ödemezdik. Zaten ihale edilen 15 ticari taksinin 7 tanesi bir gün diğer 8 tanesi de diğer gün çalışmaktadır. Çınarcık Belediyesi ne taksicileri ne de minibüsçüleri düşünmemektedir. Çınarcık Belediyesi sadece bu yolla Para Kazanmanın peşine düşmüştür. İhaleler sonrası esnafın ve vatandaşların mağduriyetini düşünmemektedir. Biz bu basın açıklaması ile ihaleyi yargıya taşıdığımızı bildirerek ihaleye girecek vatandaşlarımızı mağdur olmamaları için uyarmak istedik “ diye dile getirdi.

Çınarcık Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Şakir AYKANAT ve Çınarcık Taksi Kooperatif Başkanı TANER YILMAZ ``Dava açmayalım diye son haftaya kadar ihale kararı gizlenmiştir. Ancak avukatımız ihalenin iptali ile ilgili gerekli yasal başvuruları yapmış bulunmaktadır. Toplumun, kooperatif çalışanlarının, ilçede ikamet eden öğrencilerin bu konudan zararlı çıkmaması için bu çabayı sarf ediyoruz. Davanın sabırsızlıkla sonuçlanmasını bekleyen taşımacılık çalışanları, haklarının ihlal edilmemesi ve ilçemizde yaşayan vatandaşların mağdur olmamasını istediklerinin altını çizdiler.
Haber ve Fotoğraf : Ferdi ÇOK (11/10/2018)


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life