1921 BİR KATLİAMIN ROMANI "ENGERE "

 

Yalova ve Şenköy sevdalısı yazar Mehmet Ballı’nın, 5. kitabı Engere çıktı. Mehmet Ballı’nın, Şenköy`ün Aziz Şehitleri`ne ithaf ederek yazmış olduğu Engere adlı kitabı kitap evlerinde satışa sunuldu.

Engere... Yalova Kocadere yakınlarında bir köy. Bugünlerde sıkça duyduğumuz "Dostluk kardeşlik barış türküleri "nin yörede yüksek sesle çıktığı günlerdi. Anadolu’da bağımsızlık için canını dişine takan Türk milleti bir yandan ermeni ve Rum çeteleri, diğer yandan onları azdıran Yunan-Fransız-İngiliz işgal birliklerine karşı direniyordu.
İşte Engere, işgalci yunan ordusunun azdırdığı Ermeni-Rum çetelerine tetikçi veren Türklere ise dost kardeş görünen bir köydü.

Yazarı Mehmet Ballı, Milli direnişe omuz veren her Türk evladının destansı hayatını araştırırken sebep-sonuç ilişkisini dönemin şartlarına göre kaleme almış.
Ortaya belgesel niteliğinde önemli bir roman çıkarmış. Bir yanda vatan kaygısına düşmüş bir avuç milletin esarete karşı ölüm kalım mücadelesi, diğer yanda ise daha büyük hesaplar...
Engere iman ve küfrün kavgasına tanıklık edenlerin hayatlarını anlatıyor.Haber Yorumları

Yorum Yaz

vural akakın

deyerli abimize teşekkür ederim köyümüzü tanıttıhı icin allah yolunu acık etsin  

neriman çetin erdem

yazmış olduğunuz kitabın konusunu birebir babamdan dinlemiştim anne ve babası 8 yaşındayken bu katliamda öldürülmüşler kendisi dağlardan kaçmış ve tabiki üzücü bir hayat gelmiş arkadan bunu dillendirdiğiniz için size teşekkürler kaleminize sağlık sevgiler  

MBallı

Merhaba Güzel İnsanlar.. Öncelikle ÇINARCIKLİFE Teşekkür ediyorum, bu Güzel Çalışmayı okurlarına duyurduğu için. Şenköyün Güzel İnsanı Vural Beye ve Neriman Hanımefendiye Teveccühlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. ____________ Bu mübarek toprakları kanlarıyla sulayan Ecdadın yaşadığı ve neslinin yüreğinde yıllarca kanaya duran bir dramı Edebi dilde kaleme alarak tarihe not düştük. Selam olsun onun ruhuna sahip çıkan nesline... Saygılarımla..  

murat durmaz

mehmet ballı abimizle ne kadar gurur duysak azdır çok müthiş bir roman iett li arkadaşı olarak mehmet beyle gurur duyuyorum başarılarının devamını diliyorum  


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life