Esenköy

 

Esenköy
Esenköy
Esenköy Yalova merkezine 32 km. Çınarcık ilçe merkezine 19. km. Armutlu'ya ise 19 km. uzaklıktadır. 1994 yılında Belediye olan beldenin nüfusu 4000 kişidir.
 
Esenköy
Esenköy yerleşimi Marmara Denizi ile denize paralel uzanan dağların yamaçları arasında bulunmaktadır. Ancak yamaçlarda eğim genelde %30'un üzerinde olduğu için Esenköy'ün gelişimi kıyı boyunca mümkün olmaktadır. Esenköy Belediyesi sınırları içinde tarımsal amaçlı kullanılan araziler genelde zeytinliktir. Bölgenin topoğrafık yapısı nedeni ile eğimli alanlarının fazla olmasından dolayı bu alanlarda zeytinlik gelişmiştir. Ancak bu tarımsal faaliyet türü Esenköy'de ikinci konut gelişmesiyle gerilemiştir. Bu alanda başka faaliyet türü olarak balıkçılık görülmektedir.
 
Esenköy
Esenköy 1994 yılında belediyelik olduktan sonra yerleşmede yatırım projeleri hazırlanmaya başlanmıştır. Karayolları genel müdürlüğünce Yalova - Armutlu sahil yolu bağlantısını sağlayacak ulaşım arteri için çalışmalar sürmektedir.
 
Esenköy
2000 yılı sayımına göre , ilçenin genel nüfusu, 21.650 olup, bunun 8.953’ü ilçe merkezinde, 12.697’si ise belde ve köylerde yaşamaktadır.İlçe nüfusunun %65’i kadın,%35’i erkektir.
Toplam nüfusun 3.318’i Esenköy, 2.678’i Koru, 2.194’ü Teşvikiye, 2.095’i Kocadere
557’si Şenköy, 1.501’i Çalıca ve 354’ü Ortaburun’da yaşamaktadır.İlçedeki toplam nüfusun %60’ı turizm sektöründe , %40’ı ise ormancılık, tarım, hayvancılık sektöründe çalışmaktadır.
 
Esenköy
Esenköy'de deniz ulaşımım sağlamak amacıyla balıkçı barınağı ve yat limanı yapılmıştır.Yaz aylarında tarifeli İstanbul Yenikapı –Esenköy arası Deniz Otubusü Seferleri yapılmaktadır.
 
Esenköy
İlçenin ekonomik kazançlarından biri de, köy ve beldelerde ağırlıklı olmak üzere, ormandan makta karşılığı odun kesimidir. İlçe, 11721.5 hektar orman alanına sahip olup, bunun %78’i verimli, %22’si verimsizdir.1945 yılında kurulan Orman İşletme Şefliği, bu alanda halka hizmet vermektedir.Ormandan toplanan kestane ve ıhlamur da gelir sağlanan diğer ekonomik ürünlerdir.
 
Esenköy
Esenköy yerleşmesinin gelişimi doğal gelişim dışında 2. konut talepleriyle olmaktadır. Yerleşmenin kış nüfusu 4000 iken yaz nüfusu 70.000 - 80.000 kişi olmaktadır.
 
Esenköy
Beldede İlköğretim okulu 9 derslik ve yaklaşık 400 öğrenci, 25 öğretmen kadrosu ile hizmet vermektedir. 2000 yılında faaliyete geçen Milli Eğitim bakanlığına bağlı Esenköy hizmet içi eğitim tesisleri de beldeye canlılık kazandırmıştır.
 
Esenköy Tarihi
Esenköy’ün eski adi "Katirli"dir. Yüzyil basinda Yalova bölgesinin en kalabalik, en zengin Rum köylerinden biriydi. Tek ulasim denizdendi. Çaliskan köylüler, deniz kiyisindan baslayip, yürüyerek 1,5 saatte ulasilan sarp dag tepelerine kadar her yeri zeytinlik yapmis, aralarini kestane, ceviz ve meyve agaçlariyla zenginlestirmisti. Her sonbaharda, üretilen zeytin, zeytinyagi, ceviz ve kestane gemilerle Istanbul’a tasinir, oradan imparatorlugun dört bir kösesine yayilirdi. 1921 Nisan’inda köye çikan Yunan askerleri köyün kaderini degistirdi. Karadan Yalova’ya yürüyüse geçtiler, çetelecilerin yardimiyla katliam yaptilar. Onlar çekilince ibre tersine döndü. Katirli’dan kaçmak zorunda kalan Rumlar, mübadeleyle Yunanistan’a gönderildi. Yerlerine Kafkas göçmeni Gürcü ve Lazlar yerlestirildi. Etnik kökenlerine göre iki ayri mahalle olusturan yeni ahali hayvancilik, ormancilikla ugrasti, gönülsüz de olsa zeytincilik yapti. . 1970’lerin basinda balik ihracati ve pansiyon turizmiyle hareketlenen köy ekonomisi, 1980’lerde tamamen turizme yöneldi. Ve Kral dedi ki! "Bana öyle bir yer bulun ki adi Cennet olsun..." Atlilar yola çikti dünyayi dolastilar. Katirli daglarinin eteklerinde ormani, yesilin her tonunu, masmavi berrak denizi, uzayip giden kumsali, Marmara Denizi'nin kiyilarinda rüzgari poyrazdan hafif hafif esen bir balikçi köyünde buldular. Ve dediler : iste Cennet...ESENKÖY
 
TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life